v2.00.250 Versiyon Yenilikleri (21.05.2018 Pazartesi)

 

 1. Poliçelere mahsup edilen ödemeler daha önce Sigorta Şirket ve Müşteri Cari hareketlerinden tek tek silinebiliyordu. Yeni yapılan düzenlemeye göre, poliçe ekrana geldiğinde üst tarafta bulunan Tahsilatı ve Ödemesi yapılmıştır butonlarına bastığınızda gelen ekrandan gerekli silme işlemlerini yapabilirsiniz.
 2. Bereket Sigorta Yeni Poliçe Transfer işlemi tamamlanmıştır. Bereket Sigorta ile görüşerek aktarım kalıbını esnek raporlamaya eklettirebilirsiniz. Eklettirdikten sonra rapor alınız ve XML formatında dosyayı indiriniz.
 3. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.249 Versiyon Yenilikleri (03.05.2018 Perşembe)

 

 1. Cari Hesap Tanıtım Kartında, kayıt esnasında aynı TC Kimlik ve Vergi Kimlik kontrolü eklenmiştir. Aynı numaralardan kayıt bulunur ise eklenmesine izin verilmemektedir.
 2. Tecdit Listesi Fiyatlandırma, Dış Poliçe Müşteri Tanımlı, Dış Poliçe Müşteri Tanımsız ve Tramer Sorgulama bölümlerine Kayıt Tarihi alanı eklenmiştir.
 3. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Bakiye Raporunda bulunan arama sütunlarına Poliçe Özel Kodları eklenmiştir.
 4. Oto Servis – Stok Tanıtım Kartından KDV Otomatik olarak getirilmiştir.
 5. Oto Servis – Araç Tanıtım Kartında Marka, Tipi, Cinsi, Rengi alanları otomatik doldurma şekline çevrilmiştir.
 6. Oto Servis – Hasar Giriş Hareketlerine Araç Çıkış tarihi sütunu eklenmiştir. Bu sütuna göre iki tarih arasında filtreleme eklenmiştir.
 7. Oto Servis – İşçilik Tanımlamaları eklenmiştir. Stok tanımlamaları gibi olup sadece işçilik olduğu seçilecektir.
 8. Oto Servis – Hasar Servis Girişlerindeki Kaporta, Boya v.s. tanımlamaları yeni sistem kullanıcılarında kaldırılmış olup parça girişi gibi işçilik girişi yapılması sağlanmıştır.
 9. Oto Servis – Hasar Servis Girişindeki faturaya aktar butonuna ikinci bir seçenek eklenerek, faturanın hangi müşteriye kesilebileceği seçimli hale getirilmiştir.
 10. Oto Servis – İş Emri ve Raporların kağıt dökümlerinde hangi isimlerin çıkacağı Acente Programından bağımsız hale getirilmiştir.
 11. Oto Servis – Hasar Servis Girişinde eklenen parçaların otomatik olarak Parça Maliyet kısmına eklenmesi sağlanmıştır.
 12. Oto Servis – Parça Maliyetlerinin girilmeden hasar servis girişinin kapatılması engellenmiştir.
 13. Oto Servis – Yeni Sistemde hasar servis girişi yazdırma ekranına yeni dizaynlar eklenmiştir. Araç Kabul ve İş Emri formu Tutarsız dökümü ve Sigorta Şirketine gönderilecek Tutarlı döküm.
 14. Oto Servis – Hasar Servis Girişinden faturaya aktarıldığı ve kaydedildiği andan itibaren, hasar servis girişi silinemez, değiştirilemez duruma getirilmiştir. Silinebilmesi için önce fatura iptali zorunludur.
 15. Oto Servis – Fatura Girişlerindeki Alış Faturası girişinde bulunan Plaka doldurulup üç noktaya basıldığında, o plakaya ait hasar servis girişindeki ürünler faturaya aktarılacak ve bu parçaların stok girişi sağlanacaktır. Aynı zamanda fatura kayıt edildiğinde hasar servis girişindeki parça maliyetleri de otomatik olarak değiştirilecektir.
 16. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.248 Versiyon Yenilikleri (13.04.2018 Cuma)

 

 1. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.247 Versiyon Yenilikleri (02.04.2018 Pazartesi)

 

 1. Anadolu Sigorta Otomatik Aktarımında düzenlemeler yapılmıştır.
 2. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.246 Versiyon Yenilikleri (30.03.2018 Cuma)

 

 1. Cari Hesap Tanıtım Kartında bulunan Ev Adresi altına Ev İlçe ve Ev İl alanları eklenmiştir.
 2. Etiket Yazdırma seçeneğinde de düzenleme yapılarak İlçe ve İl’ in ilgili yerlerde kullanılması sağlanmıştır.
 3. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Tahsilat/Ödeme türü tablosuna acente kredi kartı sütunu eklenmiştir.
 4. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Tahsilat/Ödeme türü tablosunda sütunların isteğe göre gizlenmesi sağlanmıştır. Bunun için sütun ismi üzerinde sağ Mouse tuşuna basarak Gizle seçeneğinin tıklanması gerekmektedir.
 5. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Tahsilat/Ödeme türü tablosuna Rapor Türü seçeneği eklenmiştir. Bu seçenekte 3 adet kriter bulunmaktadır. (Tüm Poliçeler, Üretim Poliçeleri ve İptal Poliçeleri)
 6. Anadolu Sigorta Poliçe Aktarımında düzenlemeler yapılmıştır. As400 programından aylık gönderilen üretim listelerinin boyutu büyük olduğundan dolayı emaillerde sorun çıkmaktadır. Üretimlerinizi aylık yerine 10 günlük veya günlük olarak gönderiniz.
 7. Yeni hazırlanan karşılaştırma tablosunda bulunan rapor türü seçiminde, Poliçe Toplamları (Adetsel Bazda), Poliçe Net ve Poliçe Brüt tutarlarına ilave olarak Komisyon Toplamları seçeneği de eklenmiştir.
 8. Özel Günler sms gönderme kısmına, özel gün olan kişinin Ad Soyad bilgisi ilave edilmiştir.
 9. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.245 Versiyon Yenilikleri (10.03.2018 Cumartesi)

 

 1. Anadolu Sigorta Poliçe Aktarımında düzenlemeler yapılmıştır.
 2. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.244 Versiyon Yenilikleri (08.03.2018 Perşembe)

 

 1. Cari Hesap Tanıtım bölümüne Etiket Yazdır bölümü eklenmiştir. Bu bölümde müşteriye adres etiket kâğıdına basım işlemi yapılmaktadır. Etiket Yazdır butonu üzerinde sağ Mouse tuşuna basıldığında üst ve sol boşluk ayarları yapılabilmektedir.
 2. Cari Hesap Tanıtım kısmında bulunan Resim Ekleme bölümünden eklenen resimler, Cari Hareketlerde ve Poliçe Girişlerinde bulunan müşteri detayı kısmında da görüntülenmesi sağlanmıştır.
 3. Crm programındaki girişler daha önce sadece SUPERVISOR kullanıcısı tarafından değiştirilebiliyordu. Yeni yapılan düzenleme ile kaydı yapan kullanıcının da değiştirebilmesi sağlanmıştır.
 4. Anadolu Sigorta Otomatik Poliçe Transferinde düzenlemeler yapılmıştır.
 5. Arama Motoruna yeni arama alanları eklenmiştir. Eklenen alanlarımız; Cep Telefonu – 1, Cep Telefonu – 2, Cep Telefonu – 3, Ev Telefonu, İş Telefonu, Faks Numarası’ dır.
 6. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.243 Versiyon Yenilikleri (20.02.2018 Salı)

 

 1. Axa Sigorta Sağlık Poliçeleri transfer işlemi tamamlanmıştır.
 2. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Bakiye Raporunda, liste üzerinde çift tıklama yapıldığında, ilgili müşterinin Cari Hesap Tanıtım Kartının açılması sağlanmıştır.
 3. Ana Menüde bulunan Hızlı Menü ekranına Üretim Karşılaştırma Tablosu eklenmiştir. Verilen 2 tarih (dönem) arasındaki üretim toplamlarını Net / Brüt üzerinden alabilir ve karşılaştırmaları görebilirsiniz. Raporda birçok kriter de bulunmaktadır.
 4. Müşteri Cari Hesap Hareketlerindeki sağ üst köşede bulunan bölüme 2 adet yeni resim eklenmiştir. Bu resimlerden bir tanesi ilgili müşteriye ait Crm Bilgi Formu’ nun olup olmadığını varsa kaç adet kayıt bulunduğunu gösteren bilgi, diğeri ise yine aynı müşteriye ait Dış Poliçe girişlerinin olup olmadığını varsa kaç adet kayıt olduğunu gösteren bilgidir. Yine bu resimlerin üzerine tıklandığında ilgili bölüm ekrana getirilmektedir.
 5. Unico Sigorta Xml Poliçe Transferi yenilenmiştir.
 6. Dış Poliçe (Müşteri Tanımlı) bölümündeki sağ Mouse ile açılan menüye CRM Modülüne Ekle seçeneği eklenmiştir. Seçilen satırdaki poliçe bilgilerini otomatik olarak CRM Modülüne eklemektedir.
 7. Oto Servis Programı, Fatura Yazdır bölümüne, Hasar Dosya Numarası, Motor Numarası ve Şasi Numarası eklenmiştir. Fatura dizaynında da gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
 8. Cari Hesap Tanımlama bölümünde bulunan Mobil sekmesine Web Şifresi eklenmiştir. Android ve IOS’ un yanı sıra Web Sitesi üzerinden de programa ulaşılacaktır.
 9. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.242 Versiyon Yenilikleri (24.01.2018 Çarşamba)

 

 1. PSP Mobil için program içerisinden Duyuru / Bildirim gönderebileceğiniz modül ilavesi yapılmıştır. Modül üzerinden istediğiniz kişilere toplu veya seçimli olarak Duyuru / Bildirim gönderebilirsiniz. Duyuru üzerinde sağ Mouse tuşuna basarak tüm duyuruları veya seçtiğiniz duyuruyu silebilirsiniz.
 2. Cari Hesap Tanıtım Kartına, PSP Mobil sekmesi eklenmiştir. Bu bölümden PSP Mobil kullanmasını istediğiniz Tali Acente veya Müşterinize giriş kodları verebilirsiniz. Mobil Kullanıcı Kodunun sağında bulunan birinci butona bastığınızda sistem kodları otomatik olarak oluşturmaktadır. İkinci buton ile kodlar silinebilir, üçüncü buton ile de bilgileri yenileyebilirsiniz. Bu kodla giriş yapıldığında sistem bu bölümü kilitleyecektir.
 3. Kasa Hareketlerindeki Gelir / Gider seçeneklerinde bulunan Makbuz Yazdırma seçeneğine Makbuz Seri ve Sıra Numarası eklenmiştir.
 4. Raporlar / Poliçe Raporları / Hatırlatma (Tecdit) Açıklamaları raporundaki, sağ Mouse ile açılan menüye, CRM Modülüne Ekle seçeneği eklenmiştir. Seçilen satırdaki poliçe bilgilerini otomatik olarak CRM Modülüne eklemektedir.
 5. Quick Sigorta poliçe transferindeki, Quick Sigorta dosyasından dolayı yaşanan eksik transfer sorunları giderilmiştir.
 6. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.241 Versiyon Yenilikleri (03.01.2018 Çarşamba)

 

 1. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.240 Versiyon Yenilikleri (20.12.2017 Çarşamba)

 

 1. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Üretim Raporuna Yetkili sütunu eklenmiştir.
 2. PSPforSQL Acente ve PSPforSQL Yönetim giriş ekranları Yeni Logo’ muza uygun olarak yeniden tasarlanmıştır.
 3. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.239 Versiyon Yenilikleri (06.12.2017 Çarşamba)

 

 1. Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Otomatik poliçe transfer işlemi tamamlanmıştır. Kullanabilmek için Allianz Hayat isminde yeni bir şirket tanımlayınız. E-Posta / Diğer sekmesindeki Otomatik Aktarım Kalıbından Allianz Hayat Sigorta (OtoXML) seçiniz. Poliçe Otomatik Aktarımlarına girdikten sonra, Allianz Hayat şirketini seçiniz. Allianz H.Aktar butonu açılacaktır. Buraya tıklayarak aktarımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Poliçe Girişinde, müşteri ve şirket cari hareket açıklama satırlarında, poliçe girişi yapılan şirketin de adının yazılması sağlanmıştır. Bunun için Servis / Program Ayarları / Çalışma sekmesinde bulunan “Taksitleri Düzenle” seçeneğinde, cari hareket açıklama formülü bölümündeki üç noktaya basarak Sigorta Şirketli Açıklama seçilip kaydedilmesi gerekmektedir.
 3. Atlas Mutuel Sigorta Otomatik poliçe transfer işlemi tamamlanmıştır. Kullanabilmek için Atlas Mutuel Sigorta ile görüşerek PSP YAZILIM aktarım kalıbını etkinleştirmeniz gerekmektedir.
 4. Quick Sigorta Otomatik poliçe transferindeki alınan Excel dosyasında yaşanan problem giderilmiştir.
 5. İptal (Zeyl) Girişlerinde tali acente iptal komisyonu hesaplamasında yüzde oranı yazarak hesaplatma eklenmiştir. İptal acente komisyonu kısmına yüzde oranını yazdıktan sonra – (eski) tuşuna basıldığında otomatik olarak net tutar üzerinden yazılan yüzde hesaplatılmakta ve iptal acente komisyonu kısmına yazılmaktadır.
 6. Doğum Günü, Evlilik Yıldönümü, Eşinin Doğum Günü ve 2 çocuk doğum günü hatırlatmasındaki SMS gönder bölümüne, toplu sms gönderme eklenmiştir.
 7. Fiyat Teklif Formu, Dış Poliçe Girişleri (Müşteri Tanımlı), Dış Poliçe Girişleri (Müşteri Tanımsız), Tramer Sorgulama alanlarında bulunan Durumu seçeneğine Yeni İş isimli yeni bir eklenti yapılmıştır.
 8. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.238 Versiyon Yenilikleri (30.11.2017 Perşembe)

 

 1. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.237 Versiyon Yenilikleri (18.11.2017 Cumartesi)

 

 1. Servis / Program Ayarları / Email/Diğer sekmesine, Poliçe Aktarımındaki Kapalı Poliçelerin WebPos Tarihi Poliçe BAŞLANGIÇ/TANZİM Tarihi Olsun seçeneği eklenmiştir. Uygun olan seçeneği işaretleyerek kayıt işlemlerinin buna göre yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Sigorta Çeşitleri Tanıtım ekranına, İptal/Zeyl Tanzim Tarihi Başlangıç Tarihi Olsun seçeneği eklenmiştir. Bu ayarlama yapıldıktan sonra, İptal/Zeyl Poliçelerinde gelen poliçe başlangıç tarihi (15 Gün ileri olan) Tanzim tarihi olarak ayarlanmaktadır. Bu ayarlama sadece işlem yaptığınız Sigorta Çeşitlerinde ve sadece İptal/Zeyl poliçelerde geçerli olacaktır.
 3. Poliçe Aktarım modülüne, Müşteri Kontrolü Yapılmasın seçeneği eklenmiştir. Bu seçenek işaretlendiğinde Müşteri varlığı kontrol edilmeyecektir (daha önce kayıtlı müşteriler hariç) ve bu bölüm çok hızlı bir şekilde listeleme almanızı sağlayacaktır. Listeleme yapıldıktan sonra satırlar üzerine gelindiğinde sistem otomatik o müşterinin kontrolünü yapacaktır. İstenildiği anda müşteri kaydı yapılabilmektedir.
 4. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.236 Versiyon Yenilikleri (10.11.2017 Cuma)

 

 1. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.235 Versiyon Yenilikleri (02.11.2017 Perşembe)

 

 1. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Üretim Raporu Alt Hesap bölümünden Yalnız Tali Acenteler seçildiğinde Alt Hesap yazısı Tali Seçimi olarak değişmekte ve bu linke tıklayarak Tali Acentelerinizin listesi açılmaktadır. Bu listeden Boşluk (Space) tuşuna basarak veya Mouse tuşuna çift tıklayarak seçim yapabilirsiniz. Tamam butonuna basıp rapor aldığınızda yapmış olduğunuz Tali Acente seçimine göre listeleme yapılacaktır. Tali Seçimi yazısının İtalik yazı tipinde olması (Tali Seçimi) tali acente seçimi yapıldığı anlamına gelmektedir.
 2. Dış Poliçe Girişleri (Müşteri Tanımlı) bölümündeki tek tek yapılabilen Kullanıcı Transferleri için toplu seçim ve transfer olayı gerçekleştirilmiştir. Ctrl + tuşuna basarak toplu seçim yapılabilir Ctrl – tuşuna basılarak seçimler iptal edilebilir. Sadece + veya – tuşları ile de tek tek seçim yapılabilir. Transfer için sağ Mouse tuşu ile açılan menüden uygun seçeneği tıklayınız.
 3. Poliçe Aktarım bölümüne eklenen Kredi Kartı bilgileri, transfer dosyasında kart bilgisi gelen şirketlerden otomatik olarak doldurulmaktaydı. Gelmeyen şirketlerden de manuel olarak kart bilgilerinin girişi sağlanmıştır. Sağ aşağı tarafta bulunan Kart Sahibi, Kart Numarası alanları doldurulup, kart numarası sağında bulunan butona basıldığında, kart bilgisi mevcut acente kartları arasında olup olmadığı kontrol ediliyor, varsa acente kartı olarak, yoksa müşteri kartı olarak kayıt yapılıyor.
 4. Program ana menüsü üzerinde bulunan resimlerdeki, Tecdit Listesi Fiyatlandırma bölümüne SMS Gönderme (Tekli) ve SMS Gönderme (Toplu) seçenekleri eklenmiştir. Ctrl + tuşlarına basarak toplu seçim yapılabilmektedir. Seçimi kaldırmak için Ctrl – tuşlarına basabilirsiniz. Tek tek seçim yapmak için +, seçimi tek tek kaldırmak için – tuşuna basabilirsiniz.
 5. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.234 Versiyon Yenilikleri (24.10.2017 Salı)

 

 1. Poliçe Otomatik Transferinde, aktarım dosyası içerisinde kredi kartı bilgisi gelen şirketlerden (Doğa, Koru, Sompo Japan, Güneş) kart bilgileri alınarak Acente Kredi Kartı karşılaştırılması yapılmaktadır. Acente kredi kartı bilgisi ile uyuşan poliçelerin kaydı esnasında sorgusuz olarak acente kredi kartı ödemesi yaptırılarak yanlış girişlerin önüne geçilmiştir. Düzgün çalışabilmesi için, Acente Kartı Tanımlamaları bölümünden, Acente kartınızın ilk 6 hanesi ile son 4 hanesinin girilmiş olması gerekmektedir.
 2. Poliçe Aktarım listesine Kredi Kart Sahibi, Kart Numarası ve Acente Kartı mı olduğunu belirten sütunlar eklenmiştir. Aynı bilgiler aktarım bölümünün en altında bulunan bilgi ekranına da eklenmiştir.
 3. Anadolu Sigorta Asos ekranından poliçe transfer işlemi tamamlanmıştır. Firmamız tarafından sağlanan email adresini kullanan müşterilerimizin, Asos ekranından xml transferinde email adresi kısmına size tahsis ettiğimiz email adresini yazarak işlem yapmaları gerekmektedir.
 4. Kasa bölümündeki Gelir ve Giderlere makbuz yazdırılması sağlanmıştır.
 5. Kasa bölümüne başlangıç ve bitiş tarihleri eklenmiştir.
 6. Kasa hareketlerine tarih sütunu eklenmiştir.
 7. Dış Poliçe Girişlerine (Müşteri Tanımlı) kullanıcıya göre kayıt, kullanıcılar arasında Dış Poliçe transfer olayı eklenmiştir.
 8. Dış Poliçe Girişlerinde sadece SBM den yapılabilen fiyat teklif girişleri açılarak manuel girişlere de izin verilmiştir.
 9. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.233 Versiyon Yenilikleri (24.08.2017 Perşembe)

 

 1. Sompo Sigorta Otomatik Aktarım düzenlemeleri yapılmıştır.
 2. Sadece Banka bölümünden yapılabilen Havale Giriş ve Havale Çıkış işlemlerini Cari Hesap Hareketlerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Raporlar / Poliçe Raporları / Poliçe Üretim Raporu bölümüne Döviz Sütunu eklenmiştir. Yine bu bölümde düzenlemeler yapılmıştır.
 4. Raporlar / Cari Hesap Raporları / Cari Hesap Özeti raporlarına Başlangıç ve Bitiş dönemi eklenmiştir. Daha önce tek dönem seçilebiliyordu.
 5. Raporlar / Cari Hesap Raporları / Tali Hesap Bakiye Listesi raporuna tarih aralığı eklenmiştir.
 6. Gizlenen Cariler bazı modüllerde görünür olarak geliyordu. Düzenlemeler yapılarak engellenmiştir.
 7. Ana Menüde bulunan resimlerdeki Şirket Bazlı Yıllık Ciro Bilgisi raporuna, Tali Üretim Net, Tali Üretim Brüt, Tali Üretim Acente Komisyonu ve Tali Üretim Tali Komisyonu sütunları eklenmiştir.
 8. Axa Sigorta Otomatik Poliçe Aktarımına, Kullanıcı Adı ve Şifre tanıtım bölümü eklenmiştir. Bu bölüme şifre girildiğinde transferlerde yeniden şifre girilmesi istenmeyecektir.
 9. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.232 Versiyon Yenilikleri (28.06.2017 Çarşamba)

 

 1. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.231 Versiyon Yenilikleri (07.06.2017 Çarşamba)

 

 1. Raporlar / Poliçe Raporları / Tali Acente Yıllık Poliçe Üretim Tablosuna Sigorta Çeşidi seçimi eklenmiştir. Diğer bir eklentide ise seçimi yapılan sigorta çeşidine eşit olanlar mı yoksa olmayanlar mı gelsin seçeneğidir.
 2. Servis / Program Ayarları / Diğer – 1 Sekmesine Groupama Poliçeleri TL / Döviz olarak aktarılsın seçeneği eklenmiştir.
 3. Doğa ve Koru Sigorta poliçe transferlerinde düzenleme yapılmıştır.
 4. Ana menünün sol tarafına Önemli Mesajlar bölümü eklenmiştir. Program ile ilgili önemli bilgilere, ara güncellemelere ve güncelleme bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
 5. Tanımlamalar / Sigorta Şirketi Tanımlama Sihirbazına Quick Sigorta ilave edilmiştir.
 6. Quick Sigorta otomatik poliçe transferi tamamlanmıştır.
 7. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.

 

v2.00.230 Versiyon Yenilikleri (18.05.2017 Perşembe)

 

 1. Raporlar / Cari Hesap Raporları / Tali Hesap Bakiye Listesi (Müşteri Detaylı) bölümüne Başlangıç ve Bitiş Tarihi seçeneği eklenmiştir.
 2. Halk Sigorta Poliçe Aktarımı yeniden düzenlenmiştir.
 3. Programsal düzenlemeler yapılmıştır.